Jak se šíří koronavirus? (Jak zastavit koronavirus? - čtěte po 1. dílu i 2. díl zde) 

K tomu, abyste pochopili, jak neustále bude docházet k šíření viru i mezi již zavedenými opatřeními, je třeba si několikrát přečíst Velký manuál expertů z Bulovky. Pan Machala byl 3 měsíce můj ošetřující lékař a já na něj nedám dopustit, i když spolu máme stále nedořešený malý spor. Zamyslete se nad tím, co tam pánové odborníci uvádějí.

Šíří se to vzduchem jako částice aerosolu– projde Vám to přes tvář – co, že máte roušku, co Vám dobročinná starostka na vesnici v pracovní době ušila? Nemáte totiž brýle. Vir může stejně nebezpečně projít přes nechráněné oči a oční sliznici. Přes všechny sliznice, co máte v těle, tedy i při sexuálním styku.

Nutno si uvědomit, že roznášet to můžete již 24 hodin před tím, než začnete mít prvotní příznaky. Celých 24 hodin budete vykonávat běžnou životní činnost v karanténě, a pokud chodíte do práce, roznášet to mezi spolupracovníky, lidmi po cestě do zaměstnání, a hlavně domů přijdete mezi rodinu. Ve skutečnosti to nebude ale 24 hodin, ale 48, než Vás horečka položí a Vy jste 24 hodin navíc doufal zbytečně, že to koronavirus není.

V tom zaměstnání je důležité vypíchnout z podání pánů expertů, že vir se drží na předmětech až několik dní a hrozí, že si jej vezmete např. z kliky nebo klávesnice a přenesete z prstů do úst a tím infekci na sebe.

V místnostech více než 24 hodin ho můžete přijmout přes ruce z předmětů.

Venku je nejvíce v místech, kde se koncentrují lidé – zastávky MHD, nebezpečné je Metro.

Pokud jste si vyšli do přírody, můžete roušku sundat a nadýchat se čerstvého vzduchu, zase platí pokud jste sami.

 

Projekt Mapy.cz a Seznam.cz velice užitečná aplikace, přidejte se i Vy, klikněte na obrázek výše pro vstup do informace

Jak tomu můžete zabránit?

Zaměstnání nedokážu posoudit. Neumím si představit pracovat 8 hodin nebo i 12 s těsnící rouškou, brýlemi a ještě v rukavicích. Ale tyto shluky lidí – budou v těch 24 hodinách před propuknutím nemoci kritické v roznášení a šíření coronaviru mezi lidmi a tyto doby stačí na to, aby se to neustále šířilo více a více. Každopádně např. pokladní v supermarketech jsou možnými nosiči viru vůči zákazníkům, protože nepoužívají brýle, pouze papírové roušky. Celý den sedí na pokladně a jsou vystaveni příjmu viru od zákazníků z bezprostředních blízkostí několika desítek centimetrů očima a oční sliznicí, kdy na konci inkubační doby se stanou vůči jiným zákazníkům roznašeči i oni. 

Pokud to není pro život ostatních lidí důležité – bez milosti bych to nyní z příkazu státu zavřel - nebo do toho účinně zasáhl u všech subjektů fungujících s více zaměstnanci, kde se shlukují lidé. 

Když jdete ven z domu, – kde jste v karanténě, kterou nyní poctivě dodržujeme všichni, – jak se nedávno vyjádřil pan Prymula – látkové roušky jsou lepší. Já osobně, když jdu ven z auta, tak mám látkový chránič - šátek na lyže s průduchy naprosto těsnící, sluneční brýle a nasazenou kapuci. Na ruce nosím gumové rukavice z Kauflandu za 28 korun velice pevné a zjistil jsem, že mi barevně ladí k bundě, tak zvažuji, že je možná budu nosit i po koronaviru :-)  Dodržuji odstup od lidí a zbytečně se jim nedívám do tváře, odkud bych mohl chytnout v přímém směru dávku do úst při jejich vydechnutí či kýchnutí. Když jsem mluvil o tom Kauflandu, posledně jsem musel zvýšit hlas u pokladen, kde fungovala 1 a stálo tam 8 zákazníků ve frontě, co se mohli ohrožovat virusem v hloučku. 4 kasy by měly fungovat, aby nedocházelo ke srocování lidí, kteří mohou být již infekční. 

Zejména staří lidé nosí roušky špatně uvázané. Chápu, že se jim s tím špatně dýchá při chůzi, ale když se potkáme u bankomatu v místnosti, pak ty díry a průduchy, co schválně nemají dovřené, aby se jim lépe dýchalo, jsou zdrojem šíření nákazy do ovzduší např. v té místnosti, kde lidé chodí každou chvíli vybírat peníze a sahají na klávesnice bankomatů.

Ještě jednou: Vyhýbejte se místům venku, kde se koncentrují lidé. Mějte dobrou roušku (nikoliv papírovou) a sluneční brýle a kapuci nejlépe. Mějte gumové rukavice a jak přijdete domů, dříve, než je sundáte je omyjte pod proudem vody v umyvadle – mýdlem – a teprve potom je sundejte a znovu si umyjte ruce bez rukavic, a teprve poté se můžete začít rýpat zase v nose. Pokud jste venku, nesmíte se v rukavicích dotknout obličeje. Když jste déle venku, pořiďte si desinfekční spray a každou hodinu rukavice stříkejte. To platí i pro místnosti.

Pokud můžete nechodit do práce – lépe přežijete, když zůstanete za 65 % platu doma. Vyhýbejte se nyní cizím lidem v jakémkoli kontaktu.

Na závěr malá anekdota, jak se může koronavirem nakazit celá vesnice:

Jeník a Mánička žijí na vesnici. Jeník je zastupitel v obci. Mánička občasně vypomáhá v obci jako zahradnice. Když nastal problém koronaviru, Jeník i Mánička hned začali s paní starostkou šít roušky pro staré lidi, kteří sedí doma a nikam nechodí, aby se náhodou také nenakazili mezi sebou. Tyto roušky jim samozřejmě roznáší poté, co je ušijíaž domů, do kuchyně a ukazují jim, jak je správně uvázat. Mánička je ale lakomá a peníze z údržby obce  nestačí, a proto chodí ještě do blízkého města vypomáhat jako prodavačka v prodejně potravin. Tam při 12hodinových směnách přichází do styků se stovkami lidí, kdy několik z nich může být v té inkubační době posledních 24 hodin před započetím nemoci, kdy to roznáší na všechny kolem sebe. Mánička je trošku tlustší, a proto má papírovou roušku stále vlhkou a neuvědomuje si, že tato je neúčinná jako obrana proti viru. Nebylo to prvního dne, ale do týdne virus napadl i Máničku. Mánička ještě 5 dní chodila do práce. Poslední den před propuknutím měla 12hodinovou směnu, kdy vir roznášela kolem sebe na lidi, kteří neví, že pokud nemají brýle, je velká pravděpodobnost vzhledem k tomu, jak je infekční, aby jej přijali přes oči a oční sliznici. Kolegové během dne, důchodci ráno ve vymezeném čase, odpoledne maminky s dětmi, večer po návratu z práce šla Mánička ještě roznášet ušité roušky toho dne Jeníkem a paní starostkou v době, kdy ona prodávala v obchodě. Babičky nevěří, že ten, kdo nese spásu, by přece mohl být rozsévačem zla, a proto jsou dobromyslné a některé ve dveřích bez ochrany otvírají a od hodné Máničky si nechávají v kuchyni roušku uvázat na ukázku ze vzdálenosti 30 cm jejich obličejů. Bohužel babičky a dědečkové jsou u této nemoci nejvíce ohrožená skupina. Co na tom, že 1 babička z 5 ohrožených svůj vážný boj s koronavirem neustála a dnes se na nás dívá z nebe stejně jako Julie??

Je nutno dodržovat přesná pravidla chránění a vyhýbání se styku s lidmi v době karantény, - a byť v dobročinnosti původně myšlené, - neztratit schopnost analýzy dopadů vlastní nebezpečnosti při šíření pandemie koronaviru.

Máte doma děti, které se nudí? Prozkoumejte naši nabídku hraček pro zvídavé děti obsahující hry a naučné hlavolamy za nejlepší ceny v ČR a něco jim vyberte, aby Vás příliš neotravovali. Doručujeme

 Reklama: Kabátek JACK - JONES - z OUTLETU STRAFI BREDA - ideální horní vrstva chránění proti koronaviru pouze za 499 Kč - více info 

PODPOŘTE BOJ S KORONAVIREM A SDÍLEJETE TATO ZÁKLADNÍ PRAVIDLA OCHRANY  NA FACEBOOKU STISKNUTÍM tohoto internetového přesměrování na:


Facebook