OBČANÉ  SDÍLEJTE TENTO ČLÁNEK NA FACEBOOKU PRO "SPRAVEDLIVÝ METR" PRO VŠECHNY  - TLAČÍTKEM VÝŠE

Dne 23.2.2021. jsem se rozhodl, že si koupím pánskou mikinu po dlouhé době. Tušil sem, že to bude ale problém, díky nařízení Vlády ČR v nouzovém - pokračujícím - prý proti-ústavním -  jsem četl dnes na Novinky.cz - kdy je z důvodu pandemie přísný zákaz prodeje oblečení pro dospělé - prý ve všech prodejnách v ČR. 

Byl sem na poště v Bredě a nejprve jsem se stavil v prodejně KIK vedle pošty. Na můj dotaz - dámy u pokladny mi velice slušně odpověděly, že mi nemůžou prodat pánskou mikinu, protože toto zboží mají systémem vymazané z kasy. 

Druhý pokus byl v OC Breda v prodejně PEPCO. I zde paní prodavačka velice uctivě odpověděla, že mi z důvodu nařízení Vlády ČR - nemohou pánskou mikinu prodat. 

Třetí pokus HM - myslíte, že jsem uspěl? Ani zde mi pánskou mikinu neprodali. 

NAKONEC SMĚŘUJI DO TESCA..

Ale zde je zjevně stát ve státě, protože v Tescu je uprostřed ta jejich značka oděvy - Móda F&F, kdy některé jsou zakryté páskou - ale trička, mikiny, košile, kalhoty a ostatní pánské a dámské zboží všeho dostatek - bez omezení a svazujících provozu nedostupnosti. Nikdo Vám nebrání v nákupu a já sem si tam již v pátek kupoval pánskou mikinu L, kterou sem ale dnes měnil za M, protože mi byla velká, takže malá oprava, - že budu psát tuto reportáž, sem věděl již od pátku, kdy mi obsluha v Tescu řekla a já si to nyní i nyní uvědomuji zpětně, že to je pravda - toto oddělení módy  F&F - v Tescu nikdy - během coronaviru a nouzového stavu - nebylo zavřené. 

Přiznám se ale, že nechápu, jak je možné, že na informacích mají napsano upozornění, že prodávají pouze dětské oblečení, ale ve skutečnosti si můžete koupit pánskou mikinu bez omezení - stejně jako já.

Je to podvod na pracovníky Hygieny, kdyby dělali kontrolu například jen u informací a třeba by si to ani neuvědomili, jako my, že v Globusu stejné oděvy mají zapáskované? 

Jako dobrý nákup a moc pěkná mikina - ale toto je spravedlnost pro podnikatele v ČR a rovný metr? To je ta situace, kdy ve zprávách na internetu psali, že chtějí zničit malé obchhodníky a nechat ty velké, ať se to protříbí a odplaví se "balast?" Nebo z jakého důvodu v Tescu údajně celý coronavir prodávají pánské a dámské oděvy bez omezení a restrikcí Vlady ČR? Stát ve státě je Tesco mezi ostatními, - kteří pravidla dodržovat musí nebo dodržovat chtějí? 

Fotografie níže je vyfocená dnešního dne v Globusu a tam stejné oblečení - na technicky a prostorově stejné podobné ploše -  mají oblepené páskami, jak vidíte, že se nesmí prodávat -

TAKŽE V GLOBUSU SE CORONAVIR ŠÍŘÍ, ALE V TESCU NE? 

Ptám se emailem oprávněný orgán Magistrátu Města Opavy:

1. Tesco Opava má výjimku pro prodej pánského a dámského oblečení v době nouzového stavu, kdy je to v ostatních obchodech ČR i podobného typu (viz Globus Opava) - přísně zakázáno?

2. Pokud nemá, dopouští sem tam  nějakého protiprávního jednání - (např. přestupek, nebo  např. "obecného ohrožení v možném šíření pandemie coronaviru přes to technické opatření jejich prodeje"), protože tyto opatření stanovila pro zastavení šíření Vláda ČR? 

3. Pokud by tam nikdy nedodržovali toto omezení v době nouzového stavu a bylo by to od počátku coronaviru - dalo by se to chápat jako úmyslné jednání? 

4. Toto funguje jen v Tescu Opava - nebo si mohou naši čtenáři nakoupit s 50 % slevou pánské i dámské oblečení v době nouzového stavu i v ostatních všech prodejnách TESCO v ČR? 

Děkuji za Vaši odpověď pro naše čtenáře, které tyto otázky velice zajímají v této těžké době pro podnikatele, kdy prý za měsíc 5 % podnikatelů zkrachuje totálně -  zase psali ma Novinky.cz 

Vaše odpověď bude zveřejněna níže poté, co nám ji na email odpovíte. 

Dne 24.2.2021 odpovídá emailem pan Ředitel Městské policie Opava - Mgr. Klein Jiří: 

1. odpověď:

děkuji za zaslaný podnět a zasílám svou reakci na něj.
K otázce č. 1 - Tesco nemá žádnou výjimku proti ostatním maloobchodům a musí dodržovat opatření vlády od 27. 12. 2020 ohledně zákazu prodeje určitého sortimentu zboží po dobu trvání nouzového stavu.
K otázce č. 2 - Pokud je stav v provozovně Tesco Opava takový, jako jste popsal v článku, pak je zde podezření ze spáchání přestupku porušením povinností uložených opatřením vlády.
K otázce č. 3 - Nelze jednoznačně odpovědět bez prověření na místě samém. 
K otázce č. 4 - Z pozice MP Opava nemáme kompetence ověřit, jaká je situace v jiných obchodech Tesco.
2. odpověď:
rád bych doplnil mou odpověď.
Strážníci stav na místě zadokumentovali, požádali o vysvětlení odpovědnou osobu a odešlou věc v následujících dnech správnímu orgánu pro podezření ze spáchání přestupku.
Formou zavinění se bude zabývat správní orgán

Ještě doplňuji tedy otázky na pana Ředitele opětovně emailem a přidávám dotazy některých čtenářů: 

1. Provedl jste opatření vzhledem k situaci oznámené, aby se tato kontrola provedla zpětně v ostatních prodejnách v TESCO ČR? 

2. Vzhledem k tomu, že jsme v této věci oznamovatel a svědek - mohu jako jednatel nahlížet do spisu a seznámit se s výsledky šetření? 

3. Naše čtenářka paní Magda je laická právnička, a ta se ptá Váš právní odbor na tuto otázku a prosím prý máte odpovědět tak, jak doraz zní - přesně - cestou našeho Magazinu --- "Když vyvíjím činnost i technickou dlouhodobě proti nařízení Vlády ČR v době nouzového stavu za pandemie coronaviru, kdy zákaz pro toto je vysloven z důvodu zastavení přenášení viru COVID-19 a já to úmyslně nedodržuji za účelem svého obohacení v této době protiprávním porušováním dlouhodobě těchto technických opatření - ohrožuji např přes tyto technická opatření, která jsou Vládou zakázána - život a zdraví více osob infekcí COVIDEM-19 a jeho mutacemi, -  a lze moje jednání naformulovat do skutkové podstaty nedbalostního nebo úmyslného obecného ohrožení nebo jiného TĆ?" 

4. Paní Marta se ptá - pokud je to porušení a já tam také nakupovala před měsícem už tričko a neuvědomila sem si to, jak je možné, že v tak vážné situaci, ve které se nyní nacházíme dle slov pana Babiše po dnešní tiskovce po jednání Vlády ČR - že pracovníci MP Opava, Magistrátu, Policie ani Hygieny či ČOI, -  toto sami dlouhodbě nezaregistrovali a musí je na toto upozorňovat sami občané, -  skoro na konci nouzového stavu se myslelo, ale zase to tak není, když Opozice zase otočila a souhlasí s panem Babišem, že situace je velice vážná a pan Blatný na Novinky.cz dokonce říkal, že příští týden mohou na ulicích umírat lidé??? Pracovníci těchto instutucí snad nechodí do Tesca Opava nakupovat a toto oblečení si třeba nekupovali? Proč je v Opavě - dvojí metr?  

5. Pan Jiří má obchod s oblečením v centru Opavy a v době coronaviru díky zavření provozoven Vládou ČR přišel o statisice korun a brzo zkrachuje a bude zadlužený na celý život. Pan Jiří se ptá naší cestou 25.2.2021 pana Ŕeditele MP - kolik ve správním řízení může dostat Tesco pokutu v tomto případě a jestli to bude dostatečné, když si uvědomíte, kolik oblečení pravděpodobně prodali ve všech prodejnách TESCO ČR, pokud to takto fungovalo skutečně všude v ČR a jestli maximální výše této pokuty - bude přiměřená částce, kterou mohly všechny prodejny v ČR od  27.12.2020 vydělat několik milionu - kdy všichni ostatní měli zavřeno - a Tesco tedy na nich těžce parazitovalo, protože občané si pánské a dámské oděvy nemohli koupit nikde jinde. Je možné v tomto případě posuzovat Tesco dle tohoto ustanovení a uložit jim ve správním řízení pokutu až 3.000.000 Kč? 

"V případě porušení mimořádných opatření přijatých ministerstvem zdravotnictví se postupuje podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Fyzická, právnická nebo podnikající fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že nesplní povinnost uloženou mimořádným opatřením vydaným k ochraně zdraví fyzických osob při epidemii, nebezpečí jejího vzniku, živelné pohromě nebo jiné mimořádné události. Za přestupek lze uložit pokutu do tří milionů korun." - zdroj

6. Pan Jakub se ptá - zda lze pokutovat každé Tesco "Město" samostatně, pokud by skutečně každé z nich prodávalo pánské a dámské oblečení od 27.12.2020, a nebo, zda Správní orgán nyní udělí jednotnou pokutu celému řetezci do 3 mil Kč a oni takto vydělali (celý řetězec v ČR) třeba za ty 2 měsíce Zákazu Vládou ČR i 50 - 200 mil Kč (???)  - na všech prodejnách díky tomu, že všichni ostatní museli mít zavřeno a nyní dle serveru Novinky.cz krachuje prý již 5 % podnikatelů?  

Dne 27.2.2021 jsem vyrazil na druhé šetření v Tescu Opava - tedy 3 dny poté, co zde strážnici MP Opava provedli dokumentaci přestupku, jak odpověděl pan ředitel MP Mgr. Klein výše ve své odpovědi. 

Desítky zákazníků, co sem tam byl asi 10 minut, si  zkoušeli a odnášeli k pokladnám pánské a dámské oblečení a žádné děti s sebou neměli a nikdo se jich na kase ani neptal, proč kupují tričko L s označením - pánské či dámské. 

Zeptal sem se na Informacích, jak je to možné, že i po zákroku MP Opava - prodávají nadále pánské a dámské  oblečení dospělým lidem?

Pani mě skoro zle okřikla, že děti, přece také mohou nosit velikosti L a XL, a že tedy to oblečení, co kupují dospělí, kupují pro děti a tedy ho prodávat dále budou, a proto prý údajně nařízení Vládou v nouzovém stavu neporušují. 

Jinými slovy - hlídka MP zde provedla dokumentaci přestupku a podnikatel Tesco Opava nadále prodával oblečení, co bylo Vládou ČR zakázáno prodávat min 3 další dny. 

Kolik vydělali za ty 3 dny zase peněz na úkor ostatních obchodů v ČR, které musely mít zavřeno a nehledaly chyby, -  jak vyložit nařízení Vlády - jinak? Miliony, když nikdo jiný neprodával? 

K tomuto já uvádím jako oznamovatel a svědek:

Pokud si chce někdo hrát se slovíčky v právu, pak je potřeba vycházet z toho, co je na etiketě zboží a účtence,- a pokud je tam napsáno pánské - tak tam není napsáno DĚTSKÉ - a pokud sem to prodal v řádu možná několik tisíc kusů pánského a dámského oblečení - pak sem úmyslně porušil nařízení Vlády v nouzovém stavu, při COVID-19 opatření.

Co je PÁNSKÉ - není DĚTSKÉ, a pokud chtěli prodávat velikosti L a XL dětem - pak měli změnit štítky na DĚTSKÉ - já sem si vyzkoušel pánskou mikinu - a tu mi jako pánovi prodali - takže tvrzení o dětech L a XL je pouze "možná" podvod, kterými si obhajovali to, že podělali celou Opavu, protože si zvedli od 27.12.2020 zisky za pánské a dámské oblečení - min o 500 %, protože nikdo ostatní v Opavě ho z důvodu respektování zákazu Vlády ČR - neprodával. 

Doplňuji otázky na  ředitele MP Opava nejen jako oznamovatel, ale i jako svědek, protože sem předložil fotografie i videa jako důkazní materiály: 

7. Jakým způsobem jste provedli služební zákrok, když TESCO Opava po vašem zákroku dne 24.2.2021 nadále prodávalo - PÁNSKÉ i DÁMSKÉ oblečené dle štítků viz výše - bez omezení a Vašeho vynucení - až do 28.2.2021 včetně?

8. Tím, že Tesco Opava porušilo tento zákaz prodeje zjevně, poškodilo všechny ostatní prodejny podnikatelů v Opavě, kteří dodržovali zákaz nařízený Vládou a obchody zavřeli?

9. Je to podnikatelsky spravedlivé, když vydělávám i miliony na někom, kdo musí mít zavřeno a já si díky tomu všechny zákazníky přitáhnu na 2 měsíce k sobě, protože sem si našel neopodstatněnou výmluvu? 

10. Budete MP nebo správní orgám důkazně zkoumat kontrolou záznamů TESCO OPAVA z pokladen - kolik jim prošlo přes pokladny pánského a dámského oblečení dle štítků výše, - pro určení výše jejich výdělku, a tedy pro spravedlivé určení výše pokuty? Nebo dostanou 100 tis Kč a vydělali za 2 měsíce třeba i 5 - 10 mil Kč na úkor ostatních, co dodržují současná pravidla společnosti při COVID-19??  

11. Provedli jste kontrolu přestupku zda Tesco prodávalo předmětné oblečení i ve dnech 25,26,27 a 28.2.2021 - zda se TESCO po Vašem zákroku "napravilo", nebo neprovedli? 

POZOR do 3.3.2021 se z MP nikdo už neobtěžoval odpovědět, a proto sem se tam vydal osobně: 
Toto je tedy opravdu velice vtipné - dne 3.3.2021 jsem byl na Městské policii v Opavě osobně - nahlédnout jako svědek do spisu a představte si, že mě strážník nejdříve sám a potom mu přišel na pomoc druhý - řekli, že nemám nárok se podívat do spisu jako svědek, ačkoliv jsem jim uvedl, že mám další důkazy, které ve věci mohu předložit, a že sem si ověřoval na dvou operačních střediscích jiných měst, že právo nahlednutí do spisu mi nelze odepřít jako svědkovi oznámené události. Oba strážníci ale uvedli, že o přestupku nic neví, neví tedy ani číslo jednací, ani to, kde se spis nachází, a že si myslí, že do spisu jako svědek nemám právo ani nahlédnout.
Z tohoto důvodu jsem 22.3.2021 položil písemný dotaz na Magistrat města Opava emailovým podáním, jak to s danou věcí vypadá.

22.3.2021 jsem poslal na podatelnu tento email s dotazem, zda mě tedy jako svědka nechají nahlédnout do spisu?

Do 1.4.2021 mi nikdo neodpověděl. Proto jsem zavolal na podatelnu, komu dotaz postoupili, a jaké má přidělené číslo jednací. Paní, která vyřizovala hovor však můj email nedohledala, nebyl ani v přijaté poště, ani zaevidovaný v seznamu přijatých emailů. Jakoby se ztratil nebo vůbec nedošel. Proto jsme názorně udělali pokus - byli jsme spojeni na telefonu a já poslal stejný email ještě jednou a ona aktualizovala stránku a za 10 vteřin ho tam měla. Říkala, že neví, co se děje, a že předchozí email přijímala druhá směna, a že se jich tedy zeptá.

A já zase nechápu, kam se jim předchozí email ztratil, a proč už mi 2 x nikdo neodpověděl, jakoby se něco tajilo na Magistrátu města Opavy??

Bylo mi slíbeno, že můj dotaz bude předán právníkovy Města Opavy, a že budu brzy vyrozuměn, zdali tedy můžu nebo nemůžu jít nahlédnout do spisu jako svědek.

Slibuji, že vám dám brzy vědět, zdali tedy přestupek řešený byl nebo nebyl snad, - že mi neodpovídají, - řekl bych už nyní účelně po 2 emailech, které byly doručeny?

Ve Městě Opava je opravdu dvojí metr?? 

7.4.2021
Co se děje nyní? 
Pan Ředitel MP mi konečne napsal, že mu 2 moje podání spadly do spamu a odpovídá mi následně takto: 

k věci oznámení podezření ze spáchání přestupku v OD Tesco Vám sděluji, že MP konala ihned 24.2.2021 a po zadokumentování byl celý spisový materiál předán dne 28. 2. 2021 pod č. 2021/02803 správnímu orgánu na oddělení havarijního a krizového řízení Magistrátu města Opava. Ve věci žádosti o nahlídnutí do spisu se tedy musíte obrátit tam, jelikož tam se vede ve věci správní řízení.

Nahlížení do spisu upravuje § 38 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů.

Účastníci a jejich zástupci mají právo nahlížet do spisu, a to i v případě, že je rozhodnutí ve věci již v právní moci.  Není-li účastník zastoupen, může spolu s účastníkem nahlížet do spisu i jeho podpůrce.

V řízení o přestupku jsou účastníky řízení : obviněný z přestupku; poškozený v části řízení, která se týká jím uplatněného nároku na náhradu škody nebo nároku na vydání bezdůvodného obohacení a vlastník věci, která může být nebo byla zabrána, v části řízení, která se týká zabrání věci nebo náhradní majetkové hodnoty.

Jiným osobám správní orgán umožní nahlédnout do spisu, prokáží-li právní zájem nebo jiný vážný důvod a nebude-li tím porušeno právo některého z účastníků, popřípadě dalších dotčených osob anebo veřejný zájem. S právem nahlížet do spisu je spojeno právo činit si výpisy a právo na to, aby správní orgán pořídil kopie spisu nebo jeho části.

Odepřel-li správní orgán osobě nahlížet do spisu nebo jeho části, vydá o tom usnesení, které se oznamuje pouze této osobě. Z nahlížení do spisu jsou vyloučeny jeho části, které obsahují utajované informace nebo skutečnosti, na něž se vztahuje zákonem uložená nebo uznaná povinnost mlčenlivosti; to neplatí o částech spisu, jimiž byl nebo bude prováděn důkaz, do takových částí spisu však může nahlížet pouze účastník řízení nebo jeho zástupce za předpokladu, že jsou předem seznámeni s následky porušení povinnosti mlčenlivosti o těchto skutečnostech a že o poučení je sepsán protokol, který podepíší. Za poskytnutí kopií ze spisu se nevybírá správní poplatek.

Nahlížení do spisu je dobře popsáno zde: https://www.epravo.cz/top/clanky/nahlizeni-do-spisu-ve-spravnim-rizeni-112175.html

3.3.2021 v době Vaší návštěvy na MP zde již spis nebyl.

Pokud se týká Vašeho dotazu, který jste mi měl odeslat 11.3.2021, tak tento mail jsem až po Vašem upozornění našel ve spamu. To je také důvod, proč jsem nereagoval.

Dobře, když pominu všechny otázky, které shora nebyly zodpovězeny - zajímá mě pouze odpověď na jedinou otázku - od paní Magdy, a proto se ptám pana Ředitele na tento dotaz, ale on odpovídá, že není v jeho kompetenci mi odpovědět, a přeposílá můj dotaz na právní oddělení Magistrátu Opavy, kde mi následně odpovídají takto: 

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Takže nyní prý musím směřovat dotaz paní Magdy na "krizový štáb" - tomu se říká byrokracie, jak se chovají vůči oznamovateli a svědkovi - z jakého důvodu mě nechtějí pustit nahlédnout do spisu? 

LEGRACE POKRAČUJE

Když sem napsal tajemníkovi na email, odpověděl mi, že musím takto viz níže - nechápu, jak si mohou mě neinformovat jako oznamovatele a svědka o svém postupu, a jelikož je zde důvodná obava, že jen vše budou natahovat, položil sem otázku tedy pouze jedinou shora od paní Magdy - zda se stal přestupek nebo  TČ - vedpucímu OOP Poruba 2 Ostrava - a budu vás informovat, jak mi odpoví On. 

ZPRACOVAL: 


Facebook